Rodzaje wózków widłowych - czyli jak wybrać najlepszy dla swojej branży?

Przemysł rozwija się w dzisiejszych czasach w bardzo szybkim tempie. Co za tym idzie produkowanych jest coraz więcej towarów, które następnie są sprzedawane. Oczywiście niektóre z nich są przechowywane na magazynach, zanim trafią do klientów. Pracownicy magazynów muszą jednak działać bardzo sprawnie, aby wyrabiać się z powierzonymi im obowiązkami. Nie jest to łatwe, bez dostępu do profesjonalnego sprzętu. Takim sprzętem mogą okazać się wózki  magazynowe widłowe. Ich rodzajów jest wiele. Dzięki nim można jednak zwiększyć efektywność pracy, ale też bezpieczeństwo osób, które pracują na magazynach. Odpowiedni wybór wózka widłowego to zadanie dla specjalistów, którzy dysponują szeroką wiedzą w tej kategorii.

Wózki widłowe na rynku pojawiają się już od ponad 100 lat, jednak cały czas są one udoskonalane i w jakiś sposób rozwijane. Jest to zupełnie naturalne zjawisko, ponieważ wykorzystuje się je w coraz większej ilości branż. Na samym początku jako wózek występowała drezyna. Dzięki niej można było transportować materiały z jednego miejsca na drugie. Teraz ma się do dyspozycji wiele nowoczesnych modeli wózków widłowych. Nie przypominają one w żadnym stopniu starych drezyn.

Oczywiście wózki w dalszym ciągu są wykorzystywane głównie do transportowania różnego rodzaju materiałów, głównie tych najcięższych. Trzeba jednak umiejętnie dobrać wózek do prowadzonego przez siebie biznesu, dlatego warto kierować się kilkoma podstawowymi kryteriami przy wyborze optymalnych wózków widłowych.

Na co zwracać uwagę przy zakupie wózka widłowego?

Podstawowym czynnikiem jest oczywiście branża, na której swoje usługi opiera dana firma. Na rynku pojawiają się inne wózki dla branży farmaceutycznej, inne dla przemysłu ciężkiego, a jeszcze inne dla małej produkcji. Nieodpowiedni wózek widłowy na magazynie to bardzo duży błąd, ponieważ wtedy łatwo można doprowadzić do poważnych opóźnień związanych z transportowaniem poszczególnych produktów. Można też stać się przyczyną jakiegoś poważnego wypadku, za który będzie się w stu procentach odpowiadało.

Oczywiście pod uwagę powinno wziąć się także wszystkie warunki pracy, a więc to, czy znajdują się tam korytarze, regały magazynowe, itd. Jeśli korytarze są szerokie, to można kupować wózki o nieco większych gabarytach, ponieważ na jednym korytarzu będą mogły znajdować się dwa wózki obok siebie i bez problemów się wyminą. Regały magazynowe ustawiane blisko korytarzy to bardzo zły pomysł, gdyż mogą się one w dowolnym momencie załamać i spaść na wózki, robiąc tym samym krzywdę ich operatorom. Dobry wózek powinien być łatwy w manewrowaniu oraz wymijaniu. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę to, czy hala magazynowa jest wysoka, czy też nie. Jeśli tak jest to potrzebne będą w niej wózki wysokiego składowania.

Jakie wózki widłowe się wyróżnia?

Obecnie wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów wózków widłowych, w które przedsiębiorcy mogą się wyposażyć zamawiając je u bardzo popularnych dystrybutorów, są wśród nich takie wózki jak:

  • wózki widłowe elektrycznespalinowe - świetne przy załadunku i rozładunku ciężkich towarów. Sprawdzają się też doskonale w transporcie, są one niezwykle wytrzymałe, można z ich pomocą pracować nie tylko wewnątrz magazynu, ale też na zewnątrz. Poza tym warto mieć na uwadze to, że emitują spaliny, dlatego w magazynie trzeba mieć dobrą wentylację powietrza. Zwykle są one wykorzystywane w przemyśle ciężkim, ponieważ posiadają bardzo duży udźwig,
  • elektryczne - bardzo komfortowa opcja dla każdej zainteresowanej osoby, ponieważ ich obsługa jest zdecydowanie najłatwiejsza. Przede wszystkim korzysta się z nich wewnątrz magazynów. Można dzięki nim pozbyć się niezdrowych i nieekologicznych spalin. Cechuje je jednak zmniejszona wydajność, dlatego sprawdzają się przy pracach lekkich, np. na zwykłych magazynach produkcyjnych. Są one jednak stosunkowo tanie w utrzymaniu,
  • holownicze - atutem takich wózków jest to, że produkty mogą być z ich pomocą transportowane na bardzo duże odległości. Co za tym idzie można dzięki nim kompletować różnorakie zamówienia dla najważniejszych klientów zakładowych. Uzyskuje się wtedy dużą wygodę pracy, można pracować na nich także przy magazynach, więc mają bardzo szerokie zastosowanie,
  • paletowe - popularna odmiana wózków widłowych. Najczęściej spotykane w polskich magazynach. Ich atutem są niewielkie rozmiary, ale też duża łatwość obsługi, z czym powinna poradzić sobie każda osoba. Można z nich korzystać głównie w sklepach, zakładach produkcyjnych, ale też w przemyśle farmaceutycznym. Trzeba mieć na uwadze to, że zapewniają dość mały udźwig,
  • platformy robocze - świetne przy podnoszeniu pracowników na duże wysokości, przydają się więc m.in. na budowach, ale też podczas różnorakich prac magazynowych i konserwatorskich. Można pracować na nich na różnych podłożach.

Zaprezentowane w ten sposób zostały najbardziej znane odmiany wózków widłowych, do których ma się obecnie najszerszy dostęp. Każdy musi sam dokonać ostatecznego wyboru, co do odpowiedniego dla siebie wózka do realizowanych prac.

Podsumowanie

Poszukiwanie wózka dla biznesu jest dość czasochłonnym procesem, dlatego trzeba przeanalizować wszystkie za i przeciw. Warto decydować się w zdecydowanej większości przypadków na wózki nowe, które nie mają w sobie usterek i posiadają gwarancję. Wózki używane mogą posiadać jakieś ukryte wady mechaniczne. Jeśli jednak ktoś chce być operatorem takiego wózka widłowego koniecznie musi przejść niezbędne szkolenie i kursy, tak aby praca na wózku była w pełni bezpieczna dla niego oraz innych osób znajdujących się w obrębie jego działań.  

Technika Magazynowa

Informacje, porady, oferty aktualnych produktów przeznaczonych dla magazynów -tematy związane z wózkami do magazynów: palaciaki, jezdne, platformowe, dwukołowe, oraz do transportu butli z gazem

Materiały do publikacji:

TM, Obrońców Modlina 5, Kraków

536463610

kontakt@technikamagazynowa.com

Galeria