Charakterystyka wózka jezdniowego
Wózek jezdniowy podnośnikowy jest rozwiązaniem cieszącym się sporą popularności, choć dla wielu osób jest on po prostu wózkiem widłowym – pojazdem mechanicznym z napędem silnikowym i niemal kultowym znaczeniem. Jego właściwości sprawiają, że można przewozić za jego pośrednictwem materiały o znaczącej masie. On sam jest stosowany przede wszystkim w magazynach, choć może być przeznaczony również do tak zwanego transportu bliskiego. Transport za pośrednictwem wózka widłowego przebiega sprawniej, gdy materiał jest umieszczony na palecie i właśnie z takim rozwiązaniem mamy najczęściej do czynienia. Wózek widłowy jest bardzo wszechstronny, a najważniejszym czynnikiem decydującym o jego zastosowaniu jest jego praktyczność. Może pracować w pomieszczeniach i na zewnątrz, w każdym lokalu i terenie. Ponadto oferuje kilka opcji sposobu przechowywania towarów - na palecie lub zawieszonych na hakach. Dzięki temu możliwy jest transport towarów o różnych kształtach i rozmiarach, m.in tych, które nie mogą być transportowane na palecie. Co więcej, pozwala to zmniejszyć ryzyko uszkodzeń, ponieważ towary są bezpiecznie przymocowane do wózka widłowego i praktycznie nie mogą się przemieszczać podczas transportu. Wózki widłowe zapewniają również bezpieczeństwo pracy, ponieważ charakteryzują się bardzo niskim poziomem hałasu i sprawiają, że ludzie nie muszą samodzielnie obsługiwać ciężkich ładunków.
Oferta wózki transportowe magazynowe. Zobacz!
Definicja wózka transportowego
Mianem wózka transportowego określa się pojazd wykorzystywany w transporcie wewnętrznym o ograniczonym zasięgu, który wykorzystuje się do transportu ładunków. Ponieważ mamy do czynienia z duża różnorodnością wózków tego typu, można je systematyzować w oparciu o zróżnicowane kryteria. Te wynikają zarówno z cech użytkowych, jak i konstrukcyjnych. Najczęściej mówimy w tym kontekście o podziale na wózki szynowe i jezdniowe.
Czym jest sztaplarka?
Sztaplarka jest urządzeniem przeznaczonym nie tylko do samego transportu, ale także do układania ładunku w sztaple. Najczęściej możemy ją spotkać w magazynach oraz w portach. Zadanie to niejednokrotnie realizują wózki widłowe, choć możemy mieć do czynienia także z wyspecjalizowanymi urządzeniami i elementami całych ciągów technologicznych.
Palecia
Choć powinno mówić się o nim jako o wózku podnośnikowym ręcznym, to właśnie nazwa „paleciak” zakorzeniła się w naszej świadomości. Ten ręczny wózek widłowy jest przeznaczony przede wszystkim do pokonywania krótkich dystansów z ładunkami, choć te ostatnie mogą być też podnoszone na wysokość około 20 centymetrów. Najczęściej mamy z nimi do czynienia w sklepach wielkopowierzchniowych. Pierwszy paleciak powstał już w roku 1947, a za jego produkcję odpowiadała szwedzka firma BT Industries. Obecnie firma ta może zaoferować nawet kilkanaście rodzajów tego typu wózków.