Typy wózków transportowych

Zwykle majsterkowicze korzystają raczej z niewielu rodzajów wózków. Tymczasem  jest ich znacznie więcej, a każdy ma swoje zalety i wady. Warto więc się z nimi zapoznać i zobaczyć jakie są ich możliwości.

wózek taczkowy​Wózki taczkowe posiadają kosz, który kształtem przypomina nieco taczkę, ale nie jest on osadzony na jednym, ale dwóch kółkach. Zmniejsza to wprawdzie nieco ich zwrotność, ale znacznie zwiększa ich stabilność. Pompowane opony pozwalają też bez większego problemu na pokonywanie dość dużych progów, ale wózki tego typu nie radzą sobie zbyt dobrze ze schodami.

Wózki platformowe mają nisko osadzony środek ciężkości oraz platformę, która umieszczona jest na wysokość kilkunastu centymetrów nad ziemią. Wykorzystywane są zwykle dość rzadko i przede wszystkim do transportu narzędzi ciężkich oraz ich zestawów. W garażu raczej się nie sprawdzają, ale znajdują zastosowanie w warsztatach profesjonalnych.

Wózki schodowe posiadają podwozie, którego jedynym elementem są zestawy wchodzących kółek bądź podobne zestawy zamocowane obok dużych kół podstawowych. Ponieważ cały zestaw kół ma oś obrotu umieszczoną centralnie, wózki tego typu łatwo można wprowadzić na dowolnej wysokości schody, a później w bezpieczny sposób z nich sprowadzić.

Wózki do butli są dość ciekawe, gdyż posiadają duże, ale miękkie koła oraz małą platformą odpowiednią do przymocowania na niej butli. Podobne wózki są zresztą wykorzystywane podczas transportu beczek.

Wózki skrzyniowe to nic innego jak duże skrzynie na kołach. Służą bardzo często jaki duże skrzynki narzędziowe lub są wykorzystywane do przewożenia dużej ilości akcesoriów i drobnych narzędzi.

wózke na butle z gazemWózki narzędziowe są bardzo specyficzne. Na pierwszy rzut oka bardziej przypominają bowiem szafkę narzędziową na kołach, ale w przeciwieństwie do zwykłej szafki wyposażone są w blokowane szuflady, aby nie doszło do ich przypadkowego otworzenia podczas najeżdżania na przeszkody różnego rodzaju.

Jokery transportowe są to powszechnie używane wózki do transportu mebli. Mają różną wielkość i kształt, ale typowa dla nich jest nisko ustawiona platforma.

Wózki transportowe  typu "Młynarka" są dzisiaj obecne w nieco zmodernizowanej wersji, która wzbogacona została o obręcz na worek na śmieci. W przeciwnym wypadku wyglądałyby jak klasyczne wózki transportowe.

Wszystkie wymienione powyżej wózki transportowe są wprawdzie wózkami ręcznymi, ale zawsze można je oczywiście zastąpić wózkami elektrycznymi. Jednak te z uwagi na stosunkowo wysoką cenę nie są powszechnie wykorzystywane nawet przez profesjonalistów, zwłaszcza jeśli powierzchnia obsługiwana przez wózek nie jest zbyt duża.

wózki widłowe

Technika Magazynowa

Informacje, porady, oferty aktualnych produktów przeznaczonych dla magazynów -tematy związane z wózkami do magazynów: palaciaki, jezdne, platformowe, dwukołowe, oraz do transportu butli z gazem

Materiały do publikacji:

TM, Obrońców Modlina 5, Kraków

536463610

kontakt@technikamagazynowa.com

Galeria