Rodzaje wózków transportowych

W miejscach, w których na co dzień występuje konieczność przewożenia dużych gabarytowo przedmiotów, na przykład w różnego rodzaju przedsiębiorstwach, przydatnym narzędziem okazuje się wózek transportowy. Który konkretnie warto wybrać, by mieć pewność, że spełni on wszelkie oczekiwania?

Zastosowanie i atuty wózków transportowych

 

Wózki transportowe wykorzystuje się przede wszystkim w momencie, w którym pojawia się potrzeba przewiezienia dużych przedmiotów (m.in. sprzętów AGD, mebli, dużych butli czy innych paczek o dużych gabarytach) z jednego punktu do drugiego. Za ich sprawą transport przebiega zdecydowanie szybciej niż w przypadku jego ręcznego przenoszenia, ponadto sprawiają one, iż nie zachodzi potrzeba przeciążania organizmu poprzez przenoszenie ciężkich i zwykle nieporęcznych przedmiotów. Na rynku można dostać różne wózki transportowe, dzięki czemu można bez trudu znaleźć model, który spełni konkretne oczekiwania konsumenta. Wózki różnią się między sobą konstrukcją – każdy z dostępnych w sklepach modeli jest przystosowany do przewożenia przedmiotów innego rodzaju. Chcąc postawić na wysoką jakość warto zdecydować się na zakup wózka transportowego, który jest zrobiony z wytrzymałych materiałów, ponieważ tylko to daje gwarancję, że nie nie zostanie on łatwo uszkodzony w czasie jego użytkowania. Ponadto wózki z wyższej półki są bardzo praktyczne, można więc wykorzystywać je nie tylko w zakładach, lecz również do prywatnych celów.

 

Rodzaje wózków transportowych


Producenci mają bogatą ofertę wózków transportowych, każdy z nich umożliwia przenoszenie produktów o różnych gabarytach. Możliwe jest znalezienie wózków, które znajdą zastosowanie na przykład w magazynach. To właśnie ten rodzaj wózków jest najczęściej wybierany przez konsumentów – zależnie od indywidualnych potrzeb można spotkać się z wózkami magazynowymi dwu- lub czterokołowymi. Te drugie pozwalają na łatwe i szybkie przetransportowanie wybranych produktów w inne miejsce - jest to możliwe, ponieważ na tego rodzaju wózkach można z łatwością ułożyć produkty różnego rodzaju (różnej wielkości i o zróżnicowanej wadze). Możliwe jest przewożenie na nich asortymentu, którego waga sięga nawet kilkuset kilogramów. Właśnie dlatego bardzo często są one wykorzystywane nie tylko w widlowe wózki elektrycznemagazynach, ale również na zapleczach dużych marketów. Wózki transportowe można różnią się również kołami – dostępne są koła pneumatyczne oraz pełne. Te pierwsze są sporo droższe, na cenę wpływa bowiem fakt, że dzięki nim wózek może być wykorzystywany na nierównym terenie, a mimo to nie będzie hałasował. Za zaletę kół pełnych należy uznać fakt, że dzięki nim na wózku można bez obaw przewozić naprawdę duże ciężary bez obaw, że sprzęt zostanie uszkodzony.

< Kolejny rodzaj wózków magazynowych to wózki widłowe, popularnie nazywane paleciakami.

 

 

Przy pomocy tego rodzaju wózków można przewozić towary o bardzo dużej wadze (niektóre wózki mają udźwig kilku ton). Co prawda wózek jest dosyć ciężki, ponieważ waży kilkadziesiąt kilogramów, jednakże używanie go nie wymaga 

paleciakidużej siły. Nie należy zapominać także o wózkach dwukołowych, które są z powodzeniem wykorzystywane w sklepach oraz magazynach, mimo że dzięki nim można przewozić stosunkowo nieduże ciężary (zwykle do 90 kg, choć na rynku można znaleźć także wózki mające udźwig do 250 kg). Dużą zaletą tych wózków jest przede wszystkim ich rozmiar – są one nieduże i lekkie, ich waga zwykle nie przekracza kilku kilogramów. Kolejnym rodzajem wózków platformowych są te bagażowe. Najczęściej wykorzystuje się je w takich miejscach jak lotniska czy hotele. Dzięki nim można szybko i łatwo przewieźć bagaże ważące nawet kilkaset kilogramów w wybrane miejsce. Warte uwagi są również wózki schodowe, dzięki którym można poruszać się po schodach. Mają one kilkuramienne koła. Powierzchnią użytkową tego rodzaju wózków są specjalne łopaty o różnych rozmiarach, ich udźwig zazwyczaj nie przekracza 200 kg. Mówiąc o wózkach należy wspomnieć także o wózkach półkowych. Z wyglądu podobne są one do wózków wykorzystywanych w łazienkach – są to półki połączone ze sobą drążkami, są one łatwe do przetransportowania dzięki przymocowanym kółkom.

Wózki do użytku domowego

Osoby, które niekiedy są zmuszone do przewiezienia ciężkich rzeczy z własnego domu do siedziby firmy, powinny pomyśleć o zakupie wózka transportowego. Warto zdecydować się na sprzęt, który nie zajmie dużo miejsca — dobrym rozwiązaniem jest zakup niedużego wózka dwukołowego, lub półkowego. To praktyczne rozwiązanie, ponieważ pozwala na łatwe przewiezienie produktów do punktu docelowego. W przypadku osób mieszkających w budynku bez windy praktyczny może okazać się wózek schodowy. Każdy ze wspomnianych wózków transportowych z pewnością okaże się przydatny podczas różnego rodzaju prac remontowych czy mających na celu zmodernizowanie budynku.

Technika Magazynowa

Informacje, porady, oferty aktualnych produktów przeznaczonych dla magazynów -tematy związane z wózkami do magazynów: palaciaki, jezdne, platformowe, dwukołowe, oraz do transportu butli z gazem

Materiały do publikacji:

TM, Obrońców Modlina 5, Kraków

536463610

kontakt@technikamagazynowa.com

Galeria