Charakterystyka wózków paletowych.

Paleciaki, wózki paletowe - charakterystyka

Do transportowania towarów przy pomocy palet, idealnie nadają się ręczne wózki paletowe.
Takie urządzenia stosuje się w transporcie palet w dużych magazynach, czy dużych halach produkcyjnych.Przy ich pomocy możemy przewozić, a także ustawiać w konkretnym miejscu ładunki, lecz najlepiej sprawują się na krótkich trasach.Warunki BHP ustalają, że do pracy z wózkiem paletowym, wymagana jest równa i sucha nawierzchnia i wystarczające natężenie oświetlenia. Standardowy udźwig maszyny to 2500kg, a długość i wideł wynosi 1150mm, dzięki czemu radzą sobie z typową europaletą.

 Ręczne wózki paletowe mają różne rodzaje, oto najpopularniejsze z nich:
-standardowe paleciaki, ich długość wideł wynosi 1150mm,
-krótkie wózki z widłami o długości 800mm,780mm,
-długie wózki paletowe, długość ich wideł to 1600mm, 2000mm i więcej,
-ręczne wózki wysokiego podnoszenia. Przy ich pomocy, możemy unieść ładunek, nawet do 1,6m nad ziemią,
-ręczne wózki paletowe z montowaną wagą,
-ręczne wózki, z orientacyjnym wskaźnikiem wagi,
-inne, nietypowe rodzaje wózków paletowych (niskie, z długimi, szerokimi widłami

Wymiary paleciaków.

wózki paletowe do magazynu
Popularne „paleciaki” mają różne długości wideł 800mm, 900mm, 1000mm, 1150mm, 1800mm, 2000mm oraz 2500mm 

Przednie koła wózka paletowego (te, znajdujące się przy dyszlu) standardowo mają średnicę 180 lub 200mm. Wykonuje się je z materiałów takich jak guma, poliuretan, vulkolan, albo nylon. Z tych samych składników, wytwarza się pomagające załadunek w wózku, rolki. Montuje się je pojedynczo albo w parach.
Największą popularnością cieszą się wspominane już tu paleciaki, o długości wideł 800mm, gdyż dzięki takim wymiarom, pozwalają podnosić palety, prostopadle do jej boku oraz zmieszczą się w prawie każdym korytarzu, czy alejce magazynowej.

Waga wózków paletowych, standardowo wacha się między 50, a 80 kg. Lżejsze modele, wykonane są w tak zwanej konstrukcji ażurowej. Wzrost wagi wiąże się najczęściej ze zwiększaniem wymiarów wózka albo lepszą jakością materiałów, z jakich został wykonany. Waga ok. 70 kg wskazuje, że widły są odlane całościowo, z jednego fragmentu metalu. Zyskują dzięki temu większą wytrzymałość.

Obsługa wózków paletowych.wózki paletowe magazynowe
          Do podniesienia ładunku, służy siłownik hydrauliczny. Podnosi się on przy pomocy wahadłowego ruchu dyszla, przy położeniu dźwigni w ustawieniu - PODNOSZENIE. Najczęściej wystarczy już kilka, maksymalnie kilkanaście ruchów, by paleta znalazła się na żądanej wysokości.
Analogicznie do poprzedniej czynności, opuszczenie ładunku, przeprowadza się przy ustawieniu dźwigni w pozycji - OPUSZCZANIE.
Ustawienie JAZDA - pozwala nam kierować wózkiem i swobodny transport towarów po magazynie lub sklepie.

 

 

 

Technika Magazynowa

Informacje, porady, oferty aktualnych produktów przeznaczonych dla magazynów -tematy związane z wózkami do magazynów: palaciaki, jezdne, platformowe, dwukołowe, oraz do transportu butli z gazem

Materiały do publikacji:

TM, Obrońców Modlina 5, Kraków

536463610

kontakt@technikamagazynowa.com

Galeria